معرفی و مقدمه ای بر افترافکت ،صفرتاصد

با ادوبی افتر افکت (Adobe After Effects) چه کارهایی می‌توان انجان داد؟ خیلی کارها! در این مقاله با این نرم‌افزار و کاربردهایش به طور کامل آشنا خواهید شد.

نرم‌افزارهای معدودی با توانایی تولید آثاری خیره کننده در زمینه هنرهای تجسمی در این سطح وجود دارند. اگر در دنیای افتر افکت تازه وارد باشید، ممکن است دقیقاً ندانید که از پس چه کارهایی بر می‌آید. این مقاله می‌توان به شما کمک کند تا بدانید افتر افکت توانایی انجام چه کارهایی را دارد با ادوبی افتر افکت چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

با افتر افکت می‌توانید به ایجاد، ترکیب و سبق و سیاق بخشیدن لایه‌های دو بعدی در فضای سه بعدی بپردازید. این نرم‌افزار نقش‌های مختلفی را بر اساس نیاز کاربر ایفا می‌کند. به عنوان مثال، یک هنرمند مستقل جلوه‌های ویژه احتمالاً از آن برای رندر کردن محتوای سه بعدی استفاده می‌کند. یک ویرایشگر ویدئو، برای ساخت صفحه عنوان و یک انیمیشن‌ساز برای خلق کاراکترهای دوبعدی کارتونی استفاده می‌کند. دلیل اینکه بیشتر افراد نمی‌توانند به سادگی بگویند که افتر افکت چه کاری انجام می‌دهد همین است؛ افتر افکت کارهای زیادی انجام می‌دهد! همه این کارها را هم به خوبی انجام می‌دهد!

لازم به ذکر است که ضمن بی‌نظیر بودن نرم‌افزار افتر افکت، گزینه ایده‌آلی برای ویرایش فیلم خام نیست. دلیل اصلی این است که قابلیت‌های پخش و طرح‌های مختلف مشابه برنامه‌های ویرایش فیلم را ندارد. در زمینه ویرایش، افتر افکت معمولاً پس از ویرایش اولیه فیلم خام است که وارد می‌شود. حالا متوجه دلیل نام‌گذاری آن شدید؟ افتر افکت؛ پس از اعمال افکت‌ها.

سیستم لایه‌ای

با وجود برخورداری از عملکردی عالی، افتر افکت بسیار ساده طراحی شده است. درست مثل همه برنامه‌های ویرایش ویدئوی دیگر، اینجا هم از سیستم لایه‌ای استفاده می‌شود. بهترین راه برای تصور این حالت، در نظر گرفتن یک دسته کاغذ است. کاغذ پایینی تا وقتی که کاغذ دیگری روی آن قرار گرفته باشد قابل دیدن نیست. البته این مربوط به حالت طراحی دو بعدی است.

اگر لایه‌ها را سه بعدی تنظیم کنید، یک لایه در صورتی که در محیط سه بعدی به دوربین نزدیک‌تر باشد جلوی لایه دیگر قرار می‌گیرد و قابل مشاهده خواهد بود. اگر کمی گیج کننده به نظر می‌رسد، مثالی که در این بخش ارائه شده را مشاهده کنید. وقتی که لایه متنی به دوربین نزدیک می‌شود و از لایه زمینه می‌گذرد، قابل مشاهده می‌شود. وقتی که در سمت مخالف لایه زمینه قرار می‌گیرد دیگر قابل مشاهده نیست.

بیشترین مصرف کاربران از افتر افکت چیست؟

افکت‌های شبیه‌سازی

در افتر افکت، به صورت پیش‌فرض ۱۸ افکت شبیه‌سازی وجود دارد. از این افکت‌های شبیه‌سازی می‌توانید برای طراحی‌های مختلف استفاده کنید. از بارش باران گرفته تا موی سر. همه این افکت‌ها کاملاً قابلیت شخصی‌سازی دارند. وقتی دو یا چند افکت را باهم استفاده می‌کنید، کارایی‌شان بیشتر هم می‌شود. نمونه‌ای که ارائه شده، افکت بارش برف است که به صورت پیش‌فرض ارائه شده است. برای ساخت آن فقط از گزینه پیش‌فرض و آماده استفاده شده؛ در واقع هیچ‌گونه شخصی‌سازی روی آن انجام نشده است.

افکت‌های دارای سبک

این نوع از افکت‌ها به شما کمک می‌کنند که ویدئوهایتان را به سادگی به سبک مورد نظرتان تغییر دهید. کاری که غیرممکن یا خیلی سخت به نظر می‌رسد، تنها با یک کلیک قابل انجام است. از افکت‌های قابل توجه در این بخش شامل افکت شیشه و افکت پوستر هستند. تصویر پایین نمونه‌ای از به کارگیری افکت پیدا کردن لبه‌ها است.

دسته‌بندی انواع افکت‌های دیگر

علاوه بر انواع افکت‌های نام‌برده، ده‌ها دسته‌بندی دیگر نیز وجود دارد. هر یک از این دسته‌ها کار متفاوتی انجام می‌دهد. به عنوان مثال، یک دسته‌بندی مجزا برای انواع حالت‌های محو کردن وجود دارد. یا در دسته‌بندی تصحیح رنگ، افکت‌هایی وجود دارند که می‌توانید به کمک آن‌ها ظاهر مدنظرتان را به ویدئوهایتان بدهید.

همچنین یک دسته‌بندی به نام چشم‌انداز یا پرسپکتیو وجود دارد که شامل افکت دنبال‌کننده دوربین سه بعدی می‌شود. فایل گیف پایین، افکت پاک کردن خطی را نشان می‌دهد.

قالب‌های آماده افتر افکت

قالب‌های آماده افتر افکت یکی از دلایل اصلی استفاده از این برنامه توسط بیشتر ویرایش‌کنندگان ویدئو است. شما می‌توانید یک شغل کامل با عنوان طراحی حرکت داشته باشید. چرا که ویرایش‌کنندگان ویدئو همیشه زمان کافی برای طراحی حرکات مورد نیازشان را در اختیار ندارند. شما می‌توانید تخصص‌تان را بر مبنای ساخت این قالب‌های آماده بسازید. با قالب‌های آماده، علاوه بر متخصصین ویرایش ویدئو، کاربران عادی نیز می‌توانند به ویرایش تصاویر مورد نظرشان بپردازند. انجام این کار به سادگی چند کلیک خواهد بود و نتایج خیلی خوبی ارائه خواهد داد. برای خرید و فروش این قالب‌ها وبسایت‌های مختلفی وجود دارند.

طراحی صفحه عنوان

افتر افکت گزینه بسیار مناسبی برای طراحی صفحه عنوان ویدئویی است. ضمن سادگی، امکاناتی گوناگون در اختیارتان قرار گرفته است. طراحی صفحه عنوان در افتر افکت تا حد زیادی مشابه برنامه‌های واژه‌پرداز است. امکاناتی شامل گزینه‌های مربوط به پاراگراف و تنظیمات مربوط به فاصله بین حروف.

اما چیزی که افتر افکت را از نظر قابلیت‌های طراحی صفحه عنوان در سطح بالاتری از رقبایش قرار می‌دهد چیز دیگری است. نقطع قوت افتر افکت در این زمینه، امکان حرکت دادن کاراکترها، کلمات و خطوط به صورت اتوماتیک است. انجام شدن یا نشدن این کار اساس نیازهای پروژه شما تعیین می‌شود.

ترکیب کردن

یک نرم‌افزار ترکیب کننده، نرم‌افزایست که می‌تواند لایه‌های مختلفی را با هم ترکیب کند تا صحنه نهایی را بسازد. به عنوان مثال، یک صحنه جلوه‌های ویژه می‌تواند به صفحه سبز، تصویر زمینه، عناصر منفجر شونده، گرد و غبار و دود نیاز داشته باشد. ترکیب همه این موارد می‌تواند صحنه مورد نیاز را بسازد. انجام این کار در برنامه‌های ویرایش ویدئو بسیار سخت است. برنامه‌ای تخصصی مثل افتر افکت انجام این کار را ساده‌تر می‌کند.

بیشتر ویرایش کنندگان ویدئو، از قابلیت ترکیب افتر افکت برای پروژه‌های ساده‌تر استفاده می‌کنند. استفاده از افتر افکت برای تعویض صفحه دموی تبلیغاتی یک وسیله دیجیتال، امری کاملاً معمول است.

درست مثل فتوشاپ، لایه‌های افتر افکت نیز حالت‌های مختلفی برای درگیر شدن با لایه‌های دیگر دارند. این امکان مناسبی برای مدل‌های سه بعدی و طرح‌هایی است که نیاز به رندر چند مرحله‌ای دارند. حالت ترکیب، راه مناسبی برای ترکیب تمامی عناصر مورد نیاز است. به عنوان تمرین، می‌توانید انواع ترکیب را روی فیلم خام امتحان کنید. مقادیر مختلف را تغییر دهید و تغییرات را در تصویر دنبال کنید.

اسکریپت‌ها

برخلاف افزونه‌ها، اسکریپت‌ها امکانات جدیدی به افتر افکت اضافه نمی‌کنند. اسکریپت فقط یک فرآیند زمان‌بر را به صورت اتوماتیک و با یک کلیک انجام می‌دهد. به عنوان مثال اسکریپتی به نام AE Sweets وجود دارد که با یک کلیک اجسام متحرک ایجاد می‌کند. تصویر پایین، یک نمونه جسم متحرک است که به کمک اسکریپت ساخته شده است.

گر تجربه کاری زیادی در افتر افکت داشته باشید، ساختن شکل‌های متحرک کار سختی برایتان نخواهد بود. اما ساختن آن‌ها با یک یا چند کلیک، باعث پیشرفت سریع‌تر پروژه خواهد شد. شاید یک نمونه چند ثانیه یا چند دقیقا وقت بگیرد، اما در طول پروژه چندین بار این اتفاق تکرار خواهد شد. اندک اندک جمع گردد، وانگهی دریا شود!

برای انجام کارهای مختلف، اسکریپت‌های متفاوتی وجود دارند. از متعادل کردن لایه‌ها گرفته تا رندر گرفتن تصویر نهایی. همیشه این نکته را در نظر بگیرید: هر بار که قصد انجام کاری تکراری در افتر افکت دارید، به احتمال زیاد اسکریپتی برای آن کار وجود دارد. اسکریپت مورد نظرتان را پیدا کنید و در زمان صرفه‌جویی کنید.

افزونه‌ها افتر افکت را به سطح جدیدی می‌رسانند

به جز افکت‌های پیش‌فرض افتر افکت که برخی از آن‌ها معرفی شدند، صدها افکت افزودنی نیز وجود دارند. می‌توانید با دانلود و نصب افکت‌های جدید، افتر افکت را کارا تر از پیش کنید. این افزونه‌ها در واقع برنامه‌های کوچکی هستند که تنها در افتر افکت کارایی دارند.

افزونه‌های متعددی برای افتر افکت طراحی شده‌اند. برخی از پر طرفدارترین افزونه‌ها شامل Element 3D، Trapcode Particular، Plexus و Optical Flares هستند. افزونه Element 3D احتمالاً مهم‌ترین افزونه افتر افکت است. زیرا به کاربر اجازه وارد کردن، بافت دادن، تنظیمات رنگ و نور و ساخت اشیای سه بعدی را می‌دهد. قطعاً این افزونه جایگزین نرم‌افزارهای مدل سازی سه بعدی نمی‌شود. اما در صورتی که استفاده شما از اشیای سه بعدی محدود است، کار شما را راحت کرده و به آن سرعت بیشتری می‌دهد.

یادگیری افتر افکت

شکی در این نیست که یادگیری افتر افکت، زمان‌بر است. هرچند که راه‌های زیادی برای یادگیری وجود دارد، بهترین راه شروع یک دوره مقدماتی در مورد اصول افتر افکت است. وقتی اصول اولیه را یاد گرفتید، شروع به جستجو کنید و موضوعات مناسب خودتان را یاد بگیرید.

کاری هست که افتر افکت از پس انجامش بر نیاید؟

اینکه افتر افکت از پس چه کارهایی بر نمی‌آید سؤال حساسی است؛ با اینکه تقریباً هر کاری که بخواهید می‌توانید در آن انجام دهید، گاهی بهترین گزینه برای آن کار نیست. با این حال همیشه راهی برای انجام کار مورد نظرتان در افتر افکت وجود دارد. اینجا به دو نمونه از کارهایی که افتر افکت بهترین گزینه برای انجام‌شان نیست اشاره می‌کنیم:

مدل‌سازی سه بعدی و انیمیشن

با افزونه Element 3D می‌توانید اشیاء سه بعدی را وارد افتر افکت کنید. اما وقتی می‌خواهید انیمیشن‌شان کنید و آن‌ها را به حرکت درآورید خیلی محدود هستید. بنابراین افتر افکت هیچ‌وقت جایگزین نرم‌افزارهای مدل سازی و انیمیشن سازی سه بعدی نمی‌شود. پس اگر هدف شما از یادگیری آن، طراحی سه بعدی است، بهتر است دنبال گزینه‌های مناسب‌تری باشید. پیشنهاد من یادگیری Cinema 4D یا Maya است.

ویرایش ویدئو

همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد، افتر افکت گزینه مناسبی برای ویرایش صدا و تصویر نیست. البته در صورت اجبار می‌توانید کارتان را با آن انجام دهید. اما به این نکته توجه کنید که این نرم‌افزار برای این کار ساخته نشده. بهترین کارایی افتر افکت زمانی است که به صورت موازی با یک نرم‌افزار ویرایش ویدئو کار کند. با هر ویرایش‌کننده ویدئو از جمله Final Cut Pro می‌توانید این کار را انجام دهید. اما پیشنهاد ما استفاده از Premiere Pro است. چرا که هر دو نرم‌افزار از کمپانی ادوبی بوده و Premiere بیشترین سازگاری با افتر افکت را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.